BiyolojiSenin Biyolojin

Organik Bileşenler : Enzimler 3 (TYT 2020 Biyoloji)#enzimler #tytaytbiyoloji #2020tayfa
Bu dersimizde enzimlerle ilgili örnek soru çözümleri yaptık. Videomuzu beğendiyseniz beğen tuşuna basmayı ve abone olmayı unutmayın.

PDF dosyalarının tamamına : https://seninbiyolojin.net sitemizden ulaşabilirsiniz.

source

Etiketler

İlgili Videolar

25 Yorum

  1. hocam son soruda enzimi parçalayıp daha fazla enzim elde etme olayını tam olarak anlayamadım önceki derste enzimlerin çalışmasını etkileyen faktörlerde substrat yüzeyinin etkilediğini öğrendik iki tip soru çeşidinden de bahsettiniz karaciğerli ve patatesli sorular olarak bunu anladım fakat bu soruda ilişkilendiremedim birazcık yardımcı olabilir miisniz teşekkür ederim

  2. Hocam 18:48 deki 3. öncül olan tepkime sırasında oluşan ürün miktarı tepkime hızının sabitleştiği andan itibaren değişmez ifadesi farklı yorumlanabiliyor sanki. 1. anlam da ürün miktarı değişmez derken o anda oluştuktan sonra daha oluşmayarak sabit kalır. Yani toplamı değişmez. Buysa çıkarılması gereken yanlış. Ama ben toplam demediği için ilk 2. diyeceğimi çıkardım. 2. anlam ise tepkime hızı sabit kaldığı andan itibaren üretim hızı sabit olur ve o andan itibaren oluşan ürün miktarı sürekli sabit olur, aynı miktar oluşur. Bu anlam ise de doğru olur diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum hocam?

  3. Hocam birsey sormak istiyorum hep biyoloji çözerken kafamı karıştırıyor bu konu mesela ilk soru gibi bir soruda bu duzeneklere bakarak hangisine ulaşılabilir demissiniz şimdi enzimlerin soğuk ve sıcakta çalışmadığını duzenekten anlıyoruz fakat denature olmak yüksek sıcaklıkta olur bu bizim bildiğimiz ek bilgi tamam madde doğru fakat bu duzeneklerden çıkmıyor sanki umarım dediğimi anladınız saygılar hocam.

  4. Hocam 9.10 daki sorunun 3. öncülü için kıyılmış karaciğerli olanın daha hızlı gerçekleşmesi substrat yüzeyi ile alakalı değilse neyle alakalı?
    Bir de bu karaciğerli sorularda eğer tepkime hızlarını soruyorsa yine bildiğimiz gibi kıyılmış>parça>et şeklinde mi oluyordu? Teşekkürler.

  5. hocam 19.34 dekı soruda 60 derecede olan enzimin yapısı bozulmuştur dedık tamam ama 60 derecede bozulduğunu nereden biliyoruz onun bir sınırı mı var yani misal bir enzim atıyorum 50 derecede bozulur diğer enzim 100 derecede bozulur yoksa soruda hangisinin sıcaklığı yüksekse o denatüre olmuş mu diyeceğiz???????????

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: