Barış AKINCIOĞLUFizik

NEDEN GÜNEŞ'İN ÇEVRESİNDE DOLANIYORUZ, KEPLER'İN 1.YASASI, YÖRÜNGEMİZ NEDEN ELİPTİK BARIŞ AKINCIOĞLU

BARIŞ AKINCIOĞLU, NEDEN GÜNEŞ’İN ÇEVRESİNDE DOLANIM YAPIYORUZ, KEPLER YASALARI, KEPLER’İN 1.YASASI, YÖRÜNGELER KANUNU YÖRÜNGEMİZ NEDEN ELİPTİK ,ELİPTİK YÖRÜNGENİN ÖZELLİKLERİ.
Newton’un Kütle Çekim Yasası, bir gök cisminin hareketinin neden çembersel yörünge üzerinde olması gerektiğini de açıklar. İki gök cismi, birbirine uyguladıkları çekim kuvvetlerinin etkisiyle aslında birbirlerinden oluşan sistemin kütle merkezi etrafında döner.

İki cisimden biri diğerine göre çok büyük kütleli ise kütlesi küçük olan kütlesi büyük olanın çevresinde dönüyor gibi olur. Aslında sistemin kütle merkezi büyük kütleli cismin içinde kaldığı için görünen hareket böyledir.
Yani, kural her durumda aynı olup sistemin kütle merkezi, dönme merkezidir. Güneş’in kütlesi de diğer gezegenlere göre çok büyük olduğundan bir gezegen ile Güneş’ten oluşan sistemin kütle merkezi, Güneş’in kütle merkezine çok yakındır.
Aynı şekilde, Ay ve Dünya sisteminde de kütle merkezi Dünya’nın kütle merkezine çok yakındır. Bu nedenle Dünya-Ay sisteminde de Dünya’nın çok küçük bir dönme yörüngesi olacaktır.

Büyük kütleli cismin küçük yörüngesindeki bu hareketi, onun yalpalama hareketi yapmasına neden olur. Örneğin Dünya’nın yalpalaması, gelgit kabartısını Ay-Dünya doğrultusunun biraz daha ilerisine taşır. Güneş-Dünya sisteminde Güneş’in yalpalaması çok küçüktür.
1. Yörüngeler Kanunu
Bütün gezegenler Şekil’de görüldüğü gibi odak noktalarından birinde Güneş bulunan eliptik yörüngelerde dolanır (Elipsin iki odağı vardır.).
Gezegenler, yörüngede dolanırken Güneş’e yaklaştıkça kütle çekim kuvveti ve hız artar, yörüngeden uzaklaştıkça kütle çekim kuvveti ve hız azalır.
Tüm gezegenler Kepler’in de keşfettiği gibi elips şeklindeki yörüngelerde hareket eder. Ancak elipsin mükemmel bir çemberden ne kadar farklı olduğu basıklık adı verilen bir değişken ile tanımlanır. Basıklığın 0 olması elipsin özel bir durumu olarak tanımlanabilecek çembere karşılık gelir. Basıklık değeri 1’e doğru yaklaştıkça yörünge daha eliptik bir hâle gelir ve 1’e eşit olduğunda “koparak” bir parabol şeklini alır.
O dönemde bilinen gezegenlerden Satürn için basıklık değeri 0,054 ve Jüpiter için 0,048. Dünya’nın basıklık değeri ise bunlardan da küçük: 0,016. Diğer bir deyişle yörüngemiz mükemmel bir çembere o kadar yakın ki Güneş’e yaklaşıp uzaklaştığımızı pek fark edemiyoruz. Mars’ın basıklık değeri ise 0,093, yani Dünya’nınkinin altı, Jüpiter’inkinin iki katı.

NEDEN GÜNEŞ'İN ÇEVRESİNDE DOLANIYORUZ, KEPLER'İN 1.YASASI, YÖRÜNGEMİZ NEDEN ELİPTİK BARIŞ AKINCIOĞLU başlıklı bu ders videosu yedi24dersteyiz.com farkıyla anında yayında. NEDEN GÜNEŞ'İN ÇEVRESİNDE DOLANIYORUZ, KEPLER'İN 1.YASASI, YÖRÜNGEMİZ NEDEN ELİPTİK BARIŞ AKINCIOĞLU izle, NEDEN GÜNEŞ'İN ÇEVRESİNDE DOLANIYORUZ, KEPLER'İN 1.YASASI, YÖRÜNGEMİZ NEDEN ELİPTİK BARIŞ AKINCIOĞLU öğren, NEDEN GÜNEŞ'İN ÇEVRESİNDE DOLANIYORUZ, KEPLER'İN 1.YASASI, YÖRÜNGEMİZ NEDEN ELİPTİK BARIŞ AKINCIOĞLU hazırlan, NEDEN GÜNEŞ'İN ÇEVRESİNDE DOLANIYORUZ, KEPLER'İN 1.YASASI, YÖRÜNGEMİZ NEDEN ELİPTİK BARIŞ AKINCIOĞLU çalış

Orjinal İçerik (Video Kaynağı)

Video Tarihi: 2020-01-01 14:18:43

Anahtar Kelimeler: Barış AKINCIOĞLU

Tüm dersler, TYT, KPSS, İlköğretim, Ortaöğretim, Lise, AÖF, Açık Öğretim Lisesi (AÖL) ile tüm açık öğretim fakültelerinde ders geçme ve sınava hazırlık amacıyla eklenmiş bu videolar geleceğinizi şekillendirir. Lütfen sitemize üye olun ve arkadaşlarınıza önerin. Eklenmesini istediğiniz ders, bölüm ya da konu var ise bize ulaşın linkini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Videolar

15 Yorum

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: