Didem HocaFelsefe

Klasik Mantık (2. Bölüm)LYS-4 Mantık konu anlatımı
Önermeler, Karşı olum karesi, Düz Döndürme, Ters Döndürme

source

Etiketler

İlgili Videolar

21 Yorum

 1. MERHABA AUZEF DERS NOTUNDA TERS DÖNDÜRME AŞAĞIDA YAZILDIĞI GİBİ ANLATILMIŞTIR VE SİZİN ANLATIKLARINIZLA UYUŞMUYOR HATTA BAŞKA KAYNAKLAR İLE DE UYUŞMUYOR Bİ' OKUR MUSUNUZ ACABA MEVZUYU BEN Mİ ANLAMADIM.TEŞEKKÜRLER…
  7.4. Ters Döndürme Yoluyla Doğrudan Çıkarım

  Doğrudan çıkarımın diğer temel şekli tersine döndürmedir. Bu döndürmenin dayandığı prensip, her olumlu önermenin, bu önermeye eşdeğer olumsuz bir önerme olarak; her olumsuz önermenin de yine bu önermeye eşdeğer olumlu bir önerme olarak ifade edilebileceğidir. Bu durumda tersine döndürme, olumlu bir önermeyi eşdeğeri durumundaki olumsuz bir önerme haline; olumsuz bir önermeyi de eşdeğeri olumlu önerme haline getirmektir.

  Böyle bir eşdeğerliğin kurulabilmesinin (yani, tersine döndürmenin) kurallarından birisi, özne ve yüklemin yerinin değişmemesidir. İkinci kural, önermenin niteliğinin değiştirilmesidir. Yani, olumlu bir önerme olumsuz, olumsuz bir önerme ise olumlu hale getirilmelidir. Üçüncü kural, yüklemin değillenmesidir8. Sembolik olarak gösterirsek:

  Sap – Sep'
  Sep – Sap'
  Sıp – Sop'
  Sop – Sıp'

  şeklinde bir tablo elde edilir. Bu tablodaki çıkarımlara birer örnek vermek gerekirse:

  Bütün insanlar yanılır gibi bir önermenin tersine döndürmesi: Hiçbir insan yanılır olmayan değildir veya kısaca, hiçbir insan yanılmaz değildir önermesi olur.

  Hiçbir insan kusursuz değildir önermesinin tersine döndürme yoluyla elde edilecek eşdeğeri önerme:

  Bütün insanlar kusursuz olmayandır9 şeklinde olacaktır.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: