KimyaKimya Adası

İ – 32 SORUDA 'HAYATIMIZDA KİMYA' KONUSUNU BİTİRELİM…. :)YGS DE HEP SORUN OLAN ‘HAYATIMIZDA KİMYA’ KONUSUNDAKİ SORUNLARI GİDERMENİN EN KOLAY YOLU.. YGS DE ÇIKMA İHTİMALİ OLAN SORULARLA ŞEKİLLENDİĞİM DERSİ DİKKATLE TAKİP ETMENİZİ ÖNERİYORUM. KANALIMA ABONE OLMANIZ BENİ SEVİNDİRECEKTİR. İYİ ÇALIŞMALAR 🙂

source

Etiketler

İlgili Videolar

26 Yorum

 1. Bu şu an kimya her yerde konusu değil mi yaygın günlük hayat kimyasalları, gıdalar hepsi içinde yaniii. teşekkür ederiz hocam sadece sınav gecesi sizin videolarınızı dinleyerek 70 küsür not alıyorum. (dersi dinlemeden çünkü bizim hocadan anlamıyorum) çok güzel anlatıyorsunuz seneye üstüne test çözüp düzenli çalışacağım, sizi dinleyerek umarım daha iyi olacak teşekkür ederiz hocam ❤️

 2. Videodan notlar, beğenin üstte kalsın
  1-Sularda sertliğe neden olan Ca+2, Mg+2 ve Fe+2 iyonlarıdır.
  2-Suya geçici sertlik veren iyon HCO3(Bikarbonat) iyonudur.
  3-Sularda iyon değiştirici yardımıyla suyun sertliğinin giderilmesi için sertlik veren iyonların tepkime sonunda katı halde olması lazım.
  4-Suyun bekletilmesi ve maddelerin dibe çökmesi dinlendirme basamağıdır.
  5-Mg+2 ve Ca+2 çöktürülmesi işlemi kireç giderme basamağında yapılır.
  6-Al+3 ve Fe+3 iyonlarının yumaklaştırılıp çökertilmesi koogülasyon basamağında yapılır.
  7-Suyu oksijence zenginleştirmek ve renk kokusunu ayarlama ve fıskıyeyle püskürtme işlemi havalandırma basamağında olur.
  8-Klorlama suya klor sıvısı katılarak suyu dezenfekte etme basamağıdır.
  9-Sert sular Ca+2, Mg+ ve Fe+2 iyonları içerir. Sert sular sabunun köpürmesini engeller. Kireç oluşumuna neden olur. İçme amacıyla kullanılabilir. İyon değiştiricilerle yumuşatılabilir.
  10-Hazır gıdalara ilave edilen koruyucular raf ömrünü uzatır. Kimyasal içerikli olduğu için sağlığa zararlıdır. Mikroorganizmaların gıdaları bozmasını engeller.
  11-Gıdaların homojen kalmasını sağlamak için ilave edilen maddeler emülgatörlerdir.
  12- Gıdanın bakterilerden arındırılması ve raf ömrünün uzatılması için 60-100 derece arasında ısıtma işlemi yapılması işlemi pastörizasyon işlemidir.
  13- Pastörizasyon işleminin yetersiz kaldığı durumlarda 125-150 derece arasında ani ısıtılıp soğutulması işlemi UHT(Ultra High Temperature) işlemidir.
  14-Na+ içeren sabun beyaz sabun, K+ içeren sabun yumuşak arap sabunudur. Sabunun hidrokarbon kısmı apolardır. Diğer Na veya K içeren kısmı polardır.
  15- Sabunun suyu sevmeyen(hidrofobik) hidrokarbon kısmı yani apolar kısmı kiri temizler. Hidrofil kısmı suyu seven kısımdır ve suyla etkileşime girer ve suda çözünür.
  16-Sabun yağ asitlerinin Na ve K tuzudur. Sabunun hidrokarbon kısmı hidrofobtur ve apolardır.
  17- Deterjanlardaki SO4 veya SO3 iyonu sabunlarda yoktur.
  18-Sabun ve deterjan ortak olarak yüzey aktif madde içerirler. Sabun doğaldır ancak deterjan petrol ürünüdür. Sabun sert sularda köpüremez ancak deterjan köpürebilir. Sabun çevreye zarar vermez ancak deterjan verir. İkisi de tuzdur.
  19-Çamaşır suyu ağartma yani beyazlatma için kullanılır. Etkin maddesi NaOCI dir. Bazik özellik gösterir. Klorlu veya oksijenli hazırlanabilir.
  20-CH4 etilendir. Etilenlerin birbirine zincir halinde bağlanmış hali polietilendir. Kondenzasyon polimerleşme tepkimenin sonunda su veya bir maddenin oluştuğu polimerleşmelerdir.
  21- Tetra flor etilen C2F4 tür. Bunların zincir halinde bağlanması halinde politetra flor etilen oluşur. Yapışmama özelliğinden dolayı tavalarda kullanılır.
  23- Naylon ve poliester kondenzasyon polimerleşmesidir.
  24-İlaçlar etkin ve taşıyıcı olmak üzere iki temel kısımdan oluşur. Canlıda etki gösteren kısmı etkin madde denir. İlacın hasta tarafından daha kolay alınmasını sağlayan kısmı taşıyıcı kısmıdır.
  25-Etkinin en hızlıdan yavaş sıralaması İğne>Tablet>Merhem
  26-Bitkilerin gelişimlerini gerçekleştirebilmeleri için daha fazla ihtiyaç duyduklarına makro besleyiciler, daha az ihtiyaç duyduklarına mikro besleyiciler denir. Makro besleyiciler Azot, Fosfor, Kükürt, Potasyum, Magnezyum, Kalsiyum, Karbon vs. Mikro besleyiciler Çinko, sodyum vs.
  27-(NH4)2HPO4 ve (NH4)2SO4 gübre olarak kullanılırlar. Bilinçsiz kullanımı toprağın tuz oranının değişimine ve suların kirlenmesine sebebiyet verir.
  28- CaCO3 kireç taşıdır. CaO sönmemiş kireçtir. Ca(OH)2 sönmüş kireçtir. Sönmemiş kireç havadaki karbondioksit ile tepkimeye girerek kireç taşını oluşturur.
  29-Boyalar çözücüler, bağlayıcılar ve renklendiriciler olmak üzere 3 ana bileşenden oluşur. Çözücüler boyanın akışkanlığını ayarlar. Su bazlı boyalar insan sağlığına zararlı değildir. Solvent bazlı boyalar yani yağlı boyalar suyla inceltilemez.
  30- Camın ana bileşeni SiO2 yani kumdur.
  31- Lamine cam kırılmaz camdır otomobillerde kullanılır. Soda-kireç camı pencere camında kullanılır. Borosiklat camı mutfak ve laboratuvarlarda kullanılır.
  3-Seramik ve porselenin ana malzemesi kildir. Seramiğin pişirilme sıcaklığı düşükken, porselenin yüksektir. Seramik ısıya dayanıklı değil ancak porselen ısıya dayanıklıdır. Seramiğin suyu emme özelliği porselenden yüksektir. Seramiğin ışık geçirme özelliği porselenden düşüktür.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: